Wielkanoc z drobiem
23 marca 2013
Po czterdziestodniowym poście na wielkanocnym stole królują zazwyczaj tłuste szynki, pasztety i kiełbasy. Zdrowiu to specjalnie nie służy, ale tradycja nakazuje, a tradycja przecież – rzecz święta.
Można jednak wprowadzić do wielkanocnego menu pewne zmiany – zamiast wieprzowiny zaproponować drób: indyka, kaczkę lub gęś.
Mięso z drobiu dostarcza sporo białka i przede wszystkim jest chudsze, a jego tłuszcz jest dodatkowo lżej strawialny i lepiej przyswajalny przez organizm.
Tłuszcz drobiowy ma więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza linolowego, którego nasz organizm sam nie wytwarza. Niższa zawartość tłuszczu wpływa na mniejsza kaloryczność potraw z drobiu.
To także dobre źródło cynku, który wspomaga pracę układu odpornościowego i wpływa na stan skóry. Dodatkową zaletą jest znaczna zawartość witaminy PP (niacytyny), odpowiedzialnej za prawidłowy stan układu nerwowego i przewodu pokarmowego.
Niacyna usuwa nadmiar złego cholesterolu z tętnic. Mięso z drobiu, tzw. białe, zawiera także korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, zamiast szkodliwych nasyconych.
W dawnej polskiej kuchni był obecny od wieków smalec z gęsi, m.in.: ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne. Dzisiaj, choć jesteśmy jednym z największych producentów gęsiny na świecie, jej spożycie w Polsce jest bardzo niskie. Może czas zacząć to zmieniać?
Gęś pieczona z jabłkami
Składniki:
gęś (około 3-4 kg)
80 dag kwaśnych jabłek (najlepsza reneta)
4 łyżki majeranku
1 łyżka cukru
5 łyżek oleju
sól, pieprz
Wykonanie:
- Sprawioną gęś namoczyć na noc w zimnej wodzie. Rano oczyścić, umyć, osuszyć, natrzeć solą, pieprzem oraz połową majeranku i odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce.
- Jabłka umyć, podzielić na ćwiartki, oczyścić z gniazd nasiennych, wymieszać z resztą majeranku, cukrem i szczyptą soli.
- Gęś wypełnić jabłkami, spiąć wykałaczkami lub zaszyć. Przełożyć do brytfanny, polać olejem i piec 3-4 godz. w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C. Często polewać wodą, później sosem powstałym podczas pieczenia.
- Upieczoną, podzielić na porcje, ułożyć na półmisku i obłożyć jabłkami.
Pierś z kaczki w pomarańczach
Składniki:
2 piersi z kaczki
3 pomarańcze
olej
majeranek
sól
Wykonanie:
Piersi kaczki nacinamy płytko na krzyż od strony skóry. Nacieramy mięso dokładnie solą i majerankiem oraz polewamy sokiem wyciśniętym z dwóch pomarańczy.
- Wstawiamy kaczkę na 2 godziny do lodówki. Po wyjęciu z marynaty osuszamy mięso papierowym ręcznikiem.
- Następnie – na rozgrzanym oleju – obsmażamy pierś z obu stron. Przekładamy mięso wraz z marynatą do natłuszczonego naczynia i pieczemy około 40 do 50 minut w 180 C.
- W połowie pieczenia dodajemy jedną pokrojoną w plastry lub podzieloną na części pomarańczę.
- Upieczoną pierś kroimy w plastry i podajemy na półmisku polaną sosem powstałym podczas pieczenia i ozdobioną cząstkami pomarańczy.
Rolada z indyka z pistacjami i żurawiną
Składniki:
80 dag-1 kg piersi z indyka
150 ml śmietanki 30%
150 g wyłuskanych orzeszków pistacjowych
150 g pleśniowego sera
80 g suszonych żurawin
1 jajko
gałka muszkatołowa
sól, pieprz
Wykonanie:
- Pierś z indyka naciąć, nie rozcinając jej jednak do końca i lekko rozbić. Z mięsa uformować prostokąt. Na desce ułożyć folię aluminiową, a na niej spożywczą. Na folii ułożyć mięso. Oprószyć je solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
- Pozostałe skrawki mięsa zmiksować ze śmietanką i jajkiem, a potem wymieszać z żurawiną i pistacjami. Dodać pokruszony ser i jeszcze raz dokładnie wymieszać.
- Powstałą masę wyłożyć na mięso i zrolować wzdłuż dłuższego brzegu, pomagając sobie folią. Następnie ściśle ją owinąć wokół mięsa, a końce związać.
- Piec w blaszce wypełnionej do połowy wodą w temperaturze 150 C około 45- 50 minut .